ASP.NET ile md5 şifreleme (c#)

Asp.NET ile md5 şifreleme yapmak güvenlik açısından önemlidir. md5 şifrelemeyi uyelerin şifrelerinde , emaillerinde ve başkalarının görmesini istemediğimiz birçok yerde kullanabiliriz.

 

Kullanımı şöyle:
Öncelikle sayfamıza aşağıdaki kütüphaneyi ekliyoruz

Daha sonra metodumuzu oluşturalım:

 

Kullanımı ise şöyle:

6.950 okunma

BENZER MAKALELER

10 Yorum

  1. merhaba hocam. asp.net ve mssql ile bir projem var.veri tabanındaki kullanıcı şifrelerini md5 ile şifrelemek istiyorum.yukarıdaki kod ile nasıl yapacağım?

    1. Yukarıda nasıl yapılacağını net bir şekilde anlattım. Textbox dan gelen değeri yukarıdaki kod ile md5 e çevireceksiniz. Md5 e çevirilmiş halini veritabanına kaydedeceksiniz.

      Kullanıcı giriş yaparken yine aynı şekilde textboxdan girilen değeri md5 e çevirip veritabanındaki ile karşılaştıracaksınız.

    1. Bu siteler geri çevirmiyor aslında. Basit olan şifrelerin md5 hallerini veritabanlarında tutuyolar. 12345- 654321 gibi şifreleri çevirmeyecek site yoktur. Ama karmaşık şifrelerin md5 halini hiçbir site, uygulama vs çeviremez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">