ASP.NET ile md5 şifreleme (c#)

Asp.NET ile md5 şifreleme yapmak güvenlik açısından önemlidir. md5 şifrelemeyi uyelerin şifrelerinde , emaillerinde ve başkalarının görmesini istemediğimiz birçok yerde kullanabiliriz.
 
Kullanımı şöyle:
Öncelikle sayfamıza aşağıdaki kütüphaneyi ekliyoruz

Daha sonra metodumuzu oluşturalım:

 
Kullanımı ise şöyle:

You may also like

15 yorum

  1. Bu siteler geri çevirmiyor aslında. Basit olan şifrelerin md5 hallerini veritabanlarında tutuyolar. 12345- 654321 gibi şifreleri çevirmeyecek site yoktur. Ama karmaşık şifrelerin md5 halini hiçbir site, uygulama vs çeviremez.

 1. harun dedi ki:

  merhaba hocam. asp.net ve mssql ile bir projem var.veri tabanındaki kullanıcı şifrelerini md5 ile şifrelemek istiyorum.yukarıdaki kod ile nasıl yapacağım?

  1. Yukarıda nasıl yapılacağını net bir şekilde anlattım. Textbox dan gelen değeri yukarıdaki kod ile md5 e çevireceksiniz. Md5 e çevirilmiş halini veritabanına kaydedeceksiniz.
   Kullanıcı giriş yaparken yine aynı şekilde textboxdan girilen değeri md5 e çevirip veritabanındaki ile karşılaştıracaksınız.

   1. harun dedi ki:

    hocam sağol, hallettim.

 2. Elinize sağlık basit ve anlaşılır. Bu arada yapılan kayıtların ve yorumların tarih sistemi anlık olarak belirlenmiş. Normalde oluşturulduğu tarih olur.

  1. Sunucu patlamıştı daha önce , yedekleri kurtardıktan sonra geri yükledim fakat tarihi sorunu oluştu. İlgilenecek vaktim olmadığı için kaldı böyle.

 3. hocam çözümlemeden nasıl login olabilir ki ? sifreleyip veritabanına kaydettikten sonra giriş yapmak için tekrar eski hali gerekiyor mantiken aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler:)

  1. veritabanına md5li olarak kayıt ettiğiniz için, textbox a girilen şifreyi md5 e çevirip veritabanındaki ile karşılaştırıyor.

 4. ahmet dedi ki:

  teşekkürler işime yaradı.

 5. mehmet dedi ki:

  bunu tekrar nasıl çözümleyebiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.