Sql Server 2008 Veritabanı Oluşturma ( Resimli )

Sql Server 2008’de veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin. Sql Server 2005 ve daha eski sürümlerinde de aynı şekilde veritabanı oluşturabilirsiniz.
İlk olarak Sql Server 2008 Management Studio programını açıyoruz ve sırasıyla aşağıdaki adımları izliyoruz:

Sql Server 2008 veritabanı oluşturmak
sql server 2008 - 2005
sql server management studio
User Mapping nedir?
Sql Server İşlemleri
 

You may also like

23 yorum

 1. bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederiz. Ben orta halli bir bilgisayar kullanıcısıyım. yani yazılım ve programlama konusunda bir bilgim yok. sadece şu soruma yanıt verirseniz çok sevinirim. sql tabanda çalışan birden çok muhasebe programını aynı sql tabanda çalıştırmak mümkün mü mümkünse bu nasıl yapılır ayrıntılı açıklarsanız sevinirim… teşekkür ederim.

 2. Merhaba; Ben EmlakDB tablosu oluşturdum ve tabloları ilişkilendirdim ancak bu database sql üzerinden veri girmem gerektiğini unutmuşum, 2012 de bu işle biraz uğraşmıştım ama o zamandan bu güne hiç bu işle uğraşmadım zamanım olmadı.
  New Query ile olmuyor.
  Hangi başlığı nasıl kullanmam gerekiyor ki veri girme bölümü aktif olsun.
  insert into … (…..) values (‘…….’)
  go
  bunları nereye yazmam gerekiyor.
  teşekkür.

  1. Sql Management Studio’da önce yukardan veritabanını seçiyoruz, Daha sonra new query’e tıklıyoruz ve insert into tabloadi (alan1,alan2) values (“..”,”..”) şeklinde sorgumuzu yazıp execute ediyoruz.

 3. TITLE: Microsoft SQL Server Management Studio
  ——————————
  Failed to retrieve data for this request. (Microsoft.SqlServer.Management.Sdk.Sfc)
  For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft%20SQL%20Server&LinkId=20476
  ——————————
  ADDITIONAL INFORMATION:
  An exception occurred while executing a Transact-SQL statement or batch. (Microsoft.SqlServer.ConnectionInfo)
  ——————————
  CREATE FILE encountered operating system error 5(Erişim engellendi.) while attempting to open or create the physical file ‘C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data\uyekayıt.mdf’. (Microsoft SQL Server, Error: 5123)
  For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?ProdName=Microsoft%20SQL%20Server&ProdVer=09.00.3077&EvtSrc=MSSQLServer&EvtID=5123&LinkId=20476
  ——————————
  BUTTONS:
  OK
  ——————————

  hatası alıyorum bana yardım edebilirmisiniz acaba ? resimdekilerin aynısını yaptığım halde bu hatayı aldım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. veritabanı oluşturmaya yetkiniz olmayabilir. Hangi kullanıcıyla managament studio ya bağlanıyorsunuz. sa kullanıcısyla girip veritabanı oluşturmayı deneyin.

 4. Merhaba Biz Mount and Blade Warband Oyunu İçin Sunucu Kurduk. Serverlerde Karakter Database Sistemi Var Bu Sayede Oyuncuların Aldıgı Eşyalar Çıktıklarında Kaybolmuyor.Şuan Bu Sistem Bizde Yok. Bizde Bu Sistemi Nasıl Yapacagımızı Arastırıyoruz Yardımcı Olursanız Sevinirim İsterseniz Teamspeak Adresimizi Yollarım.

  1. Eğer bu oyunun veritabanı yapısını biliyorsanız. kendiniz de aynı yapıyı oluşturup bu sisteme bağlayabilirsiniz. Önemli olan veritabanı yapısını bilmek.

 5. mssql ile pc de veri tabanı oluşturdum. bunu host ta oluşturduğum veri tabanında kullanmak istiyorum. ne yapmam gerektiğini bulamadım. localde yedek alıp attığımda hata veriyor. yapmam gereken nedir?

  1. Bilgisayarınızda oluşturduğunuz veritabanının bak dosyasını sunucuda oluşturduğunuz veritabanına yükleyin. Bunu yapmak için management studiodaki veritabanına sağ tıklayıp task > backup deyip .bak dosyasını alın. Daha sonra sunucuda oluşturduğunuz veritabanı bilgileri ile management studio dan giriş yapıp bak dosyasını yükleyin.

 6. Selam bende kendimce basit bir program yapmak istiyorum acces kulanarak veri tabanı olusturdum ama ben şimdi bunu nasıl.bilgisayarima kurup normal bir program gibi calıştiricam
  Yanı tıklayınca acces olarak açılıyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. veritabanınızın güvenliği için şifre koymanız gerekiyor. veritabanına bağlanırken burada vermiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi kullanacaksınız. Zor bir şifre yazın buraya.

 7. merhaba ; mssql de bir database oluşturduktan sonra bunu ücretsiz host ve alan adıyla bir internet sitesine yüklemem için sadece özellikler kısmında mssql içermesi yeterli mi ?

  1. evet yeterli. ama çoğu ücretsiz hosting veren firmalar da bu özellik olmaz. hatta ücretlilerde bile mssql ekstra ücret ile verilir. Çünkü mssql çok cpu harcar.

 8. ben okulda dersleri yeni görmeye başlicam.yapısı hakkında kısa bir bilgi verirseniz çok yardımı olur.şimdiden saolun..

 9. Merhaba, veritabanı güvenliği için anlatımı uyguladım işe yaradı. Ancak Windows Authentication modunda şifresiz şekilde veri tabanı görüntülenebiliyor. Bu da tablodaki kritik bilgilere erişim demek. şifreli giriş oluşturmamın anlamı kalmıyor böylece. Bunu nasıl engellerim? Yol gösterir misiniz? Teşekkürler

  1. Bildiğim kadarıyla mssql’de 2 seçenek var. Mssql giriş yaptıktan sonra Server Properties > Security kısmında “Windows Authentication mode” ve “Sql Server and Windows Authentication mode” şeklinde iki seçenek var. İlkini seçtiğinizde sadece şifresiz giriş yapabiliyorsunuz (sadece kurulu olan bilgisayardan). İkincisi seçtiğinizde şifreli yada şifresiz girebiliyorsunuz.
   Ama Sql kurulumu yaparken Windows Authentication mode olsun mu olmasın mı diye bir seçenek olabilir. Bunu da araştırabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

 10. Öncelikle anlatımlarınız için teşekkürler. Herkesinde bildiği gibi db oluşturma yöntemi bu şekildedir. Benim sormak istediğim şudur. Şirketimde bir ERP programı kullanılmakta ve sene sonlarına doğru aşırı derecede program kasıyor. Bunun nedenlerinde biride olabilirliği yüksek neden olan DB performansı. ERP programını her sene devir yaparak yeni db üzerinde çalıştırıyoruz. artı olarak db oluşumundan sonra ERP programı içerisindeki sistem yönetiminde db içerisindeki tabloları ERP programı kendi otomatik oluşturuyor. Db nin performansını arttırabilecek neler yapabilirim. DB oluştururken ya da oluşturduktan sonra.

  1. Database in performansından ziyade kullanılan programdaki sorgular vs. yavaslatabilir. Öncelikle imkanininiz varsa programin kodlarını inceleyin. Hızlı bir veritabani ve yazilim ilişkisi istiyorsanız muhakkak procedure kullananın. Veritabani dizaynini doğru yapin. Eğer Veritabani ve programa dokunamam bu haliyle nasıl Hızlandırabilirim derseniz geçici Çözüm olarak sunucunuzu hizlandirin. Ram işlemci vs takviyeler ile bunu sağlayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.