Sanal Pos Almak İçin Gerekenler

Kredi Kartı ödemelerinin internet üzerinden yapılmasını sağlayan Sanal POS teknolojisi, sitenizdeki ürünlerin kredi kartı ile satın alınmasına, bankaların sunduğu ödemeyi taksitlendirme işlemlerine imkan sağlayan bir teknolojidir. Artık kredi kartlarının kullanım hacmini ve ziyaretçi eğilimlerini de düşünürsek, bir e-ticaret sitesinin kesinlikle kredi kartı ile ödeme yöntemi sunabilmesi gerekir.
E-ticaret sisteminizi kurdunuz, Sanal POS almak istiyorsunuz, 4 adımda Sanal POS başvurunuzu yapabilirsiniz.
 
1- SSL Sertifikası
Sanal POS başvurusu yapmadan önce sitenizde SSL yani güvenlik sertifikası kurulmuş olması gerekiyor. Yoksa başvurunuz bakılmaksızın onaylanmayacaktır. SSL sertifikası, kredi kartı ve diğer müşteri bilgilerinin şifrelenmesine imkan sağlayan, böylece kullanıcı için güvenli bir ortam sağlayan teknolojiyi ifade eder.
 
2- Sitenizdeki Sözleşmeler ve Ödeme Ekranı
E-ticaret sitenizde üyelik, alışveriş veya ürün iptal etme aşamalarında bazı sözleşmelerin yer alması gerekir, Üyelik Sözleşmesi, Satış Sözleşmesi, Mesafeli Satış Sözleşmeleri, İade ve İptal Prosedürleri gibi sözleşme içeriklerinizin doldurulmuş olması gerekir. Çünkü bankalar sitenizi incelediklerinde bu sözleşmeleri görmek isteyeceklerdir. Sözleşme içerikleriniz var ise, ödeme esnasında kredi kartının girilebileceği bir ekranınız da olması gerekiyor. Müşteriler kredi kartı bilgilerini girer ve ödeme yap butonu ile işlemi tamamlar. Bu ödeme ekranında ise kesinlikle sertifikalı sayfaya geçiş yapılmış olması gerekir. Yani https:// olarak sayfa açılmış olmalıdır ve bunu yazılımınız otomatik yapmalıdır.

 
3- Ürün ve Kategori Yönetimi
Bankalar sitenizi incelemeye aldıklarında sitenizde kategorileriniz ve ürünleriniz girilmiş olmalı. Hepsini girmek zorunda değilsiniz ama 3-4 tane kategoriniz ve mümkünse 15’den fazla anasayfanızda ürün olursa daha iyi olacaktır. Sitenizde ürün yoksa, banka satın alma işlemi yapamacağından size onay vermeyecektir.
 
4- Banka Şubesine Başvuru
SSL sertifikanız yüklü, sözleşmeleriniz hazır, ürünlerinizi girdiniz. Artık hangi bankadan sanal pos talep ediyorsanız, o bankanın herhangi bir şubesine giderek sanal pos kullanmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bankalar size doldurmanız için form veriyor. Bu form içerisinde sitenizin server bilgilerinden şirket bilgilerine kadar birçok doldurmanız gereken alan olacak. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra başvurunuz incelenmek üzere bankanın ilgili birimlerine yollanıyor. Bu noktadan sonra banka sitenizi inceleyecek ve kabul edilirseniz size kullanıcı adı ve şifre gibi bilgiler verilecek. Eğer kabul edilmez ise ve bu teknik bir nedenden kaynaklanıyorsa size düzeltmeniz için uyarıda bulunacaktır
 
kaynak : http://blog.milliyet.com.tr/4-adimda-sanal-pos-alma-yollari/Blog/?BlogNo=360679

You may also like

1 Yorum

  1. İşte budur net ve anlaşılır makale oldu ve işime tahmin ettiğinizden de fazla işime yaradı. Teşekkürler x20 defa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.