Windows 7 IIS Kurulumu (Resimli)

iis kurulumuBilgisayarınızda ASP dosyaları çalıştırmak için IIS yi kurmanız gerekmektedir. IIS işletim sistemleriyle birlikte gekir fakat kurulu olarak gelmez. Kurmak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapınız. (Aşağıdaki İşlemler Windows 7 içindir. )

Denetim Masası > Program Ekle Kaldır > Windows özelliklerini aç veya kapat  dediğinizde aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Internet Information Services (IIS) ayarları aynen aşağıdaki gibi olmalıdır.

windows 7 IIS kurulumu

Yukarıdaki ayarlamaları yaptık ve Tamam dedik. Birkaç dakika beklemeniz gerekecek.

 

IIS yi kurduktan sonra birtakım ayarlar yapmamız gerekiyor. Nedir Bu ayarlar?

– Hataları tarayıcıya göndermek

– Üst dizinlere izin vermek

 

Aşağıdaki pencereyi açmak için ;

Bilgisayar sağ tıklayıp Yönet deyin > Hizmetler ve Uygulamalar > Internet Information Services > ASP

windows 7 IIS kurulumu

 

Yukarıdaki işlemleri de yaptık ve artık Asp dosyalarımızı çalıştırabiliriz.

 

Peki ASP dosyaları nereye atacağım?

C://inetpub/wwwroot

bu dizine asp dosyalarınızı atabilirsiniz. Ben şöyle yapıyorum;

wwwroot dizininde klasör oluşturuyorum.

Örnek :  eyurtsever diye bir klasör oluşturdum. İçine ASP dosyaları attım.

Tarayıcıda çalıştırmak için;

http://localhost/eyurtsever   yazdım ve çalıştırdım.

 

Not:  Eğer veritabanından veri çekecekseniz wwwroot klasörüne okuma ve yazma izni vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde hata verecektir.

İzin vermek için;

C://inetpub   klasörüne sağ tıklayın Güvenlik sekmesinde IUSR kullanıcısına Full yetki verin. Aynı işlemi wwwroot klasörü içinde yapın.

Sağ tıkladığınızda Güvenlik Sekmesi yok ise ;  İşletim sisteminiz desteklemiyor olabilir ya da, Araçlar > Klasör seçenekleri > Basit dosya paylaşımını kullan seçeneğinin işaretini kaldırınız.

 

 

BENZER MAKALELER

143 Yorum

  1. Bu Sorunun nedeni bilgisayarınıza virüs girmiş olabilir yada administrator yetkisiyle çalıştırmadığınız için de olabilir. Administrator olarak oturum açtığınızdan emin olun.

 1. merhababen Win 7 de ISS si Hatasız Bişekilde kurdum ama C/inetbup klasörü gelmedi sorun ne yardımcı olurmsunuz ?

 2. kardeşim eline sağlık çok güzel yararlı bir bağlantı olmuş fakat benım bılgısayarımda ızınlerde takılıyorum doğru yapıyorum fakat . Bu Özneteliği değiştirmek ıcın ızın sağlamanız gerekmektetır dıyo yapıyorum yıne bu cıkıyo

 3. merhaba benim çok acil yardıma ihtiyacım var ben windows 7 kullanıyorum fakat iis kurulumunu yapamıyorum çünkü application development features seçeneğinin altında sadece .net exstensibility seçeneği var diğer seçenekler yok ne yapmam gerekiyo acil yardım edebilirseniz çok memnun olurum.

  1. diğer seçeneklerin olmamasının sebebi, işletim sisteminizin windows 7 Home Basic yada Starter olmasıdır. Eğer Windows 7 Premium ve daha üst versiyonlarını kullanırsanız diğer seçenekleri görebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza Windows 7 Premium , Professional , Ultimate sürümlerinden birini kurmanız gerekiyor. Kolay gelsin.

 4. çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için çok faydalı bir site emeklerinize sağlık.

 5. merabalar enver bey,
  biz 2008 server kullanıyoruz ve localhost ayarları vs hepsi tamam ama inetput/wwwroot a attıgımız doısyaları çalıştıramıyoruz. iis yi ilk kurdugumuzda direk localhost yazınca default sayfası geldi. index.html olarak bi deneme sayfası ekledim ama sayfa bulunamadı diyor. localhost/index.html olarak yazmama ragmen yine gelmedi.
  yardımcı olabilir misiniz

  1. windows server işletim sistemlerinde durum biraz farklı. inetpub/vhosts klasörünün içinde default klasörü bulunur. Localhost yazdığınızda bu default klasörünün içindeki dosyaları getirir. Eğer bu default klasörünün içine index.html atarsanız localhost/index.html yazdığınızda açılacağını göreceksiniz.

   kolay gelsin.

   1. hızlı cevap için teşekkürler enver bey.
    inetput un içinde vhosts diye bir klasör yok. ben manuel olarak oluşturdum iki klasörüde ama yine olmadı.

    1. windows server işletim sistemi olduğuna emin misiniz? Eğer windows server 2003 yada 2008 işletim sistemi kurulu ise Rol Ekle / Add Role diyerek web services kurulumunu ileri ileri diye yaptığınızda sorunsuz çalışması gerekiyor.

     Eğer windows 7 ise yukarıda anlattığım gibi kurmanız gerekiyor ve wwwroot klasörüne attığınız asp veya html uzantılı dosyalar çalışır. Peki .asp uzantılı dosya çalışıyor mu? eğer asp çalışıyorsa ve html çalışmıyorsa iis modüllerinde bir sıkıntı olabilir. Bu durumda iis i kaldırıp yeniden kurmayı deneyin.

     1. herşey normal enver bey windows server 2008 sistem. size facebook sayfanızdan görüntü resimlerini paylaştım inceler misiniz

 6. Merhaba ben win7 home preminum kullanmama ragmen iis bi türlü çalışmıyor. kafayı yemek üzereyim. asp , asp.net gibi yükleme secenekleri cıkmıyo 2 gündür buna ugrasıyorum. sağlıklı bir bilgi veremedi kimse şu asp yi çalıştırmanın bi yolu yokmu seanpaul-40@hotmail.com iletebilirsiniz teşekkürler.

 7. admin bu windows ayarları pencerisindeki içerik bende gözükmüyor ne yapabilirim. acil cevap.

  1. İçeriklerin gelmemesinin sebepleri :
   1. İşletim sisteminiz windows 7 Home Basic yada Starter olmaması gerekiyor.
   2. Bilgisayarınızda administrator(yönetici) olarak oturum açmamışsınızdır.
   3. Virüs vs. bulaşmış olabilir.

 8. windows 7 starter sürümü olan bilgisayarrımın işletim sistemi yok nasıl yükleyebilirim?

 9. Benim windows 7 home premium yüklü bir bilgisayarım var resimde anlattığınız gibi ııs ayarlarını yüklememe rağmen asp de hazırlanmış belgeleri açamıyorum 403 hatası ile karşılaşıyorum. Sorunu çözemedim yardım edebilirmisiniz. Birde benim bilgisayarımda wamp server var sorun ondan kaynaklanıyor olabilirmi.

 10. ııs ayarlarını bir kaç kez kurmaya çalıştım. her seferinde farklı bir hatayla karşılaşıyorum. önce mime hatası verdi. şimdide ııs ayarlarını kurduktan sonra sitenin sadece giriş sayfasını açıyor veri tabanı ile bağlantılı sayfaları bozuk açıyor.

 11. Windows 8 de IIS 8 kurulumu ile ilgili bilgi paylaşabilirmisiniz? Zira bir çok yerde aramama rağmen sonuç elde edemedim.
  IIS7 den farklı menüler var yönetim panelinde!

 12. Merhabalar,

  Windows 8 64 bit kullanıyorum. Yukarıdaki ayarları yaptım. inetpub/wwwroot/sitem altında asp dosyalarımı attım. Üst klasörde inetpub/wwwroot/veritabanı içine veritabanına ulaşamıyor. IIS içinde ASP ayarları bölümünde üst dizinlere erişme yetkiside verdim olmadı. 64 bitle alakalı bir sorun mu dur sizce?

  1. Aldığınız hatayı söyleseydiniz net bir cevap verebilirdim.Öncelikle veritabanı yolunu kontrol edin. Eğer veritabanı yolu doğruysa vt’ye izin vermeniz gerekiyor. veritabanı klasörüne sağ tıklayıp özellikler > güvenlik diyip IUSR kullanıcısına tam yetki verin.

   Tavsiyem veritabanı klasörünü sitem klasörünün içine atın ve yolunu ona göre düzenleyin. Veritabanına okuma ve yazma izin vermeyi unutmayın

 13. Merhabalar;
  Benim işletim sistemi windows 7 ultimate ISS ayarlarını burada yazılanlar gibi ayarladım, programdan veri tabanını çağırırken Sistem DSN den karşıma hata olarak “Yönetici dışı ayrıcalıklarla oturum açtınız. Sistem DSN’leri oluşturamaz veyas değiştiremez” geliyor. Veri tabanını çağırmadan işlem yapıyorum, wwwroot klasrünün içine websitem diye bir klasör açtım dosyalarımı orada oluşturdum web sitemi açtığımda f12 ye bastığımda karşıma bu sefer “( Active Server Pages hata ‘ASP 0126′ )” hatası çıkıyor, veya “(/websitem/default.asp, satır 106)” hatası yardımcı olurmusunuz?

  1. Öncelikle bilgisayarda administrator olarak oturum açtığınızdan emin olun. Neden hata verdiğini anlamak için hatayı görmem gerekiyor. default.asp satır 106 da hangi kod var ?

   1. Sorunu Çözdüm enver bey kodu buraya yazınca gördüm alt.asp yokmuş o kodu silişnce sorun gitti yardımlarınız için yinede teşekkürler

 14. Web site çalışıyor yani sorunsuz çalışıyor şimdi yeni bir sorunum var. Ben access veri tabanını kullanıyorum sorunumu daha öncede belirtmiştim ben yine yazayım dedim dreamweaver programında “veri tabanları” kısmından veri tabanını çekmek için tıklıyorum “Sistem DSN” ye geldiğimde orada bir hata veriyor Hata şu Yönetici Dışı ayrıcalıklarla oturum açtınız. Sistem DSN’leri oluşturulamaz veya değiştirilemez” Geliyor Bu sorunumu nasıl giderebilirim Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 15. windows özelliklerii aç veya kapatı açtıktan sonra ınternet information services in altında aspiasp net gibi şeyler çıkmıyo ne yapmalıyım?

  1. Bir de şu yöntemi deneyin:

   Başlat > Çalıştır > Açılan pencereye CMD yazın ve enter e basın. Daha sonra açılan komut satırına aşağıdaki kodu yapıştırın.

   start /w pkgmgr /l:log.etw /iu:IIS-WebServerRole;IIS-WebServer;IIS-CommonHttpFeatures;IIS-StaticContent;IIS-DefaultDocument;IIS-DirectoryBrowsing;IIS-HttpErrors;IIS-HttpRedirect;IIS-ApplicationDevelopment;IIS-ASPNET;IIS-NetFxExtensibility;IIS-ASP;IIS-CGI;IIS-ISAPIExtensions;IIS-ISAPIFilter;IIS-ServerSideIncludes;IIS-HealthAndDiagnostics;IIS-HttpLogging;IIS-LoggingLibraries;IIS-RequestMonitor;IIS-HttpTracing;IIS-CustomLogging;IIS-Security;IIS-BasicAuthentication;IIS-URLAuthorization;IIS-RequestFiltering;IIS-IPSecurity;IIS-Performance;IIS-HttpCompressionStatic;IIS-HttpCompressionDynamic;IIS-WebServerManagementTools;IIS-ManagementConsole;IIS-ManagementScriptingTools;IIS-ManagementService;IIS-IIS6ManagementCompatibility;IIS-Metabase;IIS-WMICompatibility;IIS-LegacyScripts;IIS-LegacySnapIn;WAS-WindowsActivationService;WAS-ProcessModel;WAS-NetFxEnvironment;WAS-ConfigurationAPI

   kodu buradan kopyaladıktan sonra komut satırına sağ tıklayp yapıştır deyin.

 16. slm ben bütün ayarları yaptım sorum şu;web sitesini nasıl yayınlaycaz modemden bir ayarı varmı(yönlendirme)localhost ismini nasıl değiştircez (etc host klosöründen ayarı nasıl yapçaz sitemi mesela http://www.deneme.com olarak bunuda anlatırsan sevinirim..

  1. Yaptığınız web siteyi gerçek yayına almak için hosting satın almanız gerekir. Evinizdeki bilgisayardan yayına alamazsınız. Herhangi bir hosting firmasından web alanı(hosting) aldıktan sonra. localhost’unuzdaki dosyaları web alanına atmanız gerekiyor. Sitenizin adı için de alan adı(domain) almanız gerekiyor. Hosting firmasından alan adı da alabilirsiniz.

   kolay gelsin.

 17. Merhaba. benim bir sorum olacak çok acil çünkü ödevim var yapamıyorum.
  Bilgisayar sağ tıklayıp Yönet dedim , Hizmetler ve Uygulamalar’a girdim fakat orada ” Internet Information Services ” çıkmıyor. Neden olabilir sizce ? Şimdiden teşekkür ediyorum

   1. Yaptım fakat hala çıkmıyor. okulda da bunu çoğu defa yaptım. ama evde olmuyor yapamıyorum çıkmıyor çünkü

 18. Bu dediklerinizin hepsini yaptım ancak web sitemi hala yayınlayamıyorum.. IIS ile ilgili düzenlemelerimi yaptım ancak hala hata veriyor ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.