Paypal ile Ödeme Kodları (Form)

Web Siteniz Üzerinden Paypal ile ödeme yapabilmek için aşağıdaki formu kullanmanız gerekmekte.

business = ödeme yapılacak email adresi
amount = ödenecek tutar
curreny_code = Para Birimi
return = Ödeme Başarılı ise gidilecek adres

6.527 okunma

BENZER MAKALELER

24 Yorum

 1. Peki bir sorum olacak. Bu bilgiler ile ödemeyi bir kişi yapıyor ve indirilebilir ürününü otomatik olarak indiriyor. Peki ya bir kişi bir tarayıcı vasıtası ile “amount” değerini değiştirip işlemi uygular ise? Adam satın almış oluyor, 10 dolar yerine 1 dolar veriyor. Ama paypal bizi otomatik satın alındı sayfasına yönlendiriyor.
  Bu olanaksız değil değil mi? Nasıl çözülebilir? Hatam var mıdır?
  Yardım ederseniz sevinirim. (Not: Cevap yazdığınızda bana bir mail atarsanız sevinirim.)

  1. Dışarıdan müdahale ile ödeme tutarı değiştirilemez. Çünkü formu paypala gönderdiğinizde paypal verileri şifreliyor ve gelen bilgilerin değiştirilmesi imkansız hale geliyor.

   1. Şu forma göre amount değeri input içinden post ediliyor. Post etmeden pekala değiştirilemez mi şimdi? Değiştirilir. Buradaki amount paypal sitesinde bir yerle eşleşecekse o zaman da bu formun mantığı olmaz. Amaç sepeti bitir dendiği zaman bu form ile kredi kartı ödemesi almak değil mi? Bir nevi sanal pos yoksa bu işi paypal ile çözmek. Böyle bir uygulaması varmı paypalın bilmiyorum

    1. paypal hesabı olan kişiler, giriş yaparak size bu form aracılığıyla ödeme gönderebilir. Paypal hesabı olmayan kişiler de form aracılığıyla ve üye olmadan kredi kartı bilgileriyle size ödeme gönderebilir.

 2. teeşkkür ederim dostum eline sağlık çok makbule geçti.Faydalı bir konu her webmaster için gerekli saygılarımla başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Merhaba kardeşim. Satın alınma başarılı ise yönlenecek sayfayı nasıl ayarlamalıyız. Yani kişi bunu eğer öğrenirse sürekli o sayfaya girip çıkar böylelikle aynı şeyi tekrar tekrar almış olur. Nasıl çözebiliriz ?

  1. işlem başarılıysa gönderilecek url’ye her seferinde değişen bir parametre gönderebilirsiniz. sipariş sayfası her açıldığında bir kodu üretsin ve bu kodu şu şekilde linke eklesin :

   basariliysa.aspx?gelen=12ewfundsi123 gibi.

   paypal.com dan bu linke yönlendikten hemen sonra kodu yenilersin ve sayfa yenilense bile eski kod iptal olduğundan siparişi tekrar tekrar geçmez.

 4. hocam iyi günler. ödemeyi alıp işlem verilerini (ödeme miktarı, ürün bilgileri vs.) veri tabanına kaydettikten sonra alıcı kısa süre içerisinde ödemeyi iptal ederse, sistemimizde ödeme yapıldığı görünen fakat ödemesi iptal edilmiş bir ürün nasıl takip edilebilir?

 5. Hocam paypal kredi sistemi konunuzu inceledim. Konu ile ilgili aklıma takılan iki sorum olacak:

  1- Alıcı web sitenin kaynak kodlarını görüntüleyip “currency type” ı değiştirirse ne olur veya buna karşı nasıl önlem alınır? (ben kendime ait bir test linkinde (videodaki talimatlar ile yazdığım test sayfası için) chrome üzerinde bi deneme yaptım, sayfa açıkken kaynak kodları görüntüleyip, dolar kodu yerine tl kodu girdim ve ödeme yap dedim. çıkan paypal ekranında döviz cinsi tl oldu buna nasıl önlem alabiliriz

  2- Alıcı ödeme yaptı ve biz gelen bilgileri (ödenen miktar, ürün bilgileri, adres vs.) veri tabanına kaydettikten sonra alıcı ödemeyi iptal etti diyelim. Bundan nasıl haberdar olabiliriz.
   *Forumlarda ‘ödeme tahsil edildiyse alıcı ödeme iptali yapamaz, satıcı ile temasa geçip iade ister veya paypala şikayet ederek geri ödeme ister’ şeklinde açıklama yapılmış. Buradaki ‘tahsil edilmesi’ ne anlama geliyor. Yani alıcı ödemeyi yaptıktan sonra satıcı olarak tahsilat için ekstra yapmamız gereken işlemler mi var?

  Şimdiden teşekkürler..

  1. 1- Paypalın en basit ödeme şekli bu ve sayfa kaynağından değiştirmek mümkün. Belki inputları design bölümünde değilde kod kısmında yapıp öyle post ederseniz sorun olmayabilir. Denemedim daha önce.

   2- Ödeme alındıktan sonra para sizin hesabınıza geçiyor zaten. İptal etmesi sizin haberiniz olmadan mümkün değil.

   1. Hocam Kaynak koddan döviz cinsinin değiştirilmesine şöyle bir çözüm buldum:

    $itemcurrency= $_POST[“mc_currency”];

    if($itemcurrency!=”USD”){
    $odenen_miktarx = $_POST[“mc_gross”];
    $paypal_kesinti = $_POST[“mc_fee”];
    $odeyen_mail = $_POST[“payer_email”];
    $item_number = $_POST[“item_number”];

    function get_currency($from_Currency, $to_Currency, $amount) {
    $amount = urlencode($amount);
    $from_Currency = urlencode($from_Currency);
    $to_Currency = urlencode($to_Currency);

    $url = “http://www.google.com/finance/converter?a=$amount&from=$from_Currency&to=$to_Currency”;

    $ch = curl_init();
    $timeout = 0;
    curl_setopt ($ch, CURLOPT_URL, $url);
    curl_setopt ($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1);

    curl_setopt ($ch, CURLOPT_USERAGENT,
    “Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.1)”);
    curl_setopt ($ch, CURLOPT_CONNECTTIMEOUT, $timeout);
    $rawdata = curl_exec($ch);
    curl_close($ch);
    $data = explode(‘bld>’, $rawdata);
    $data = explode($to_Currency, $data[1]);

    return round($data[0], 2);
    }

    $odenen_miktar=get_currency($itemcurrency, ‘USD’, $odenen_miktarx);

    }
    Döviz cinsi farklı ise dolara çevirip sonucu veri tabanına kaydediyoruz. Ama şimdi farklı bir sorum olacak;

    Alıcı ödeme yaptığında Paypal tarafından gönderilen Anında Ödeme Bildirimleri (AÖB veya IPN) zaman zaman gönderilmiyor ve müşteri ödeme yapmış olsa bile bildirim gelmediği için işlem başlatılamıyor. Bu ödemeler için IPN’ler Paypal web sitesinde taslak şeklinde kalıyor. Bu konu hakkında yapılması gereken ayrı bir ayar var mı yoksa Paypaldan kaynaklanan bir problem mi?

 6. Merhaba Hocam
  wordpress sitemde paypal ile ödeme alıyorum.Şimdiye kadar hep ödeme linkini bir resime bağlantı yaparak alıyordum.Geçen gün bunu değiştireyim ve websitesi kodunu sayfaya ekledim kod çalışıyor fakat sayfada düzenli durmuyor.Ödeme butonunu sayfanın ortasına almak istiyorum alamıyorum bunu nasıl yapabilirim

 7. Hayırlı Akşamlar, ben kaçkere paypal müşteri hizmetleri ile konuştum ama onlar beni anlamadı birtürlü gördüğüm kadarıyla bu konuda beni birtek sen anlayabilirsin :) Benim sorum ben bir uçak bileti sitesi kurdum, bilet kesmek için kişinin isim soyisim doğum tarihi gibi bilgilerinide girmesi gerekiyor, benim istediğim bu bilgilerin ödeme yaptığında, ödeme ile birlikte bana gelmesini istiyorum ki ona göre bende manuel bilet keseyim, şimdiden teşekkürler

 8. merhabalar,

  öncelikle hala çalışır bir kod ve çok kolay bir şekilde kullanılabiliyor teşekkürler.

  bir sorum var, ödeme miktarının value kısmını aktif edip kişinin “donate” şeklinde ödeme yapacağı miktarı belirledim, eklemek istediğim şey ekstra bir not, bunu da no_note kısımının value sunu1 yaparak oluşturdum, sonrasında ‘cn’ isimli bir input daha ekledim, site üzerinden not girilebilmesi için fakat bunu taşımıyor, yani ödeme işlemine notu nasıl ekleriz, doc kısmında cn variable diye geçiyor ama çözemedim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">