ASP ile Veri Ekleme, Düzenleme, Silme İşlemleri

Asp ile veritabanına veri ekleme ,  veri düzenleme ve veri silme işlemleri için önce basit bir tablo tasarımı yapalım.

Tablomuzun adı :  DenemeTbl

Tablomuzdaki alanları oluşturalım :

id    int  otomatik sayı
baslik  nvarchar(50)
detay  nvarchar(MAX)

Veritabanı işlemlerinden önce veritabanı bağlantı kodumuzu yazmayı unutmuyoruz. Veritabanı bağlantı kodları için tıklayın.

İlk olarak veritabanımıza formdan gelen verileri ekleyelim. bkz. Form oluşturmak

Şimdi Düzenleme yapalım.
Not: Düzenleme sayfası linki her kayıt için farklı olmalıdır.Bunun nedeni hangi veriyi düzenleyeceğimizi bilmek içindir. Tablo oluşturuken id değerini otomatik sayı yaptık ki her kaydın id si farklı olsun diye.
Örnek düzenleme linki  :   veri_duzenle.asp?id=1

Şimdi Silme İşlemi Yapalım.

ASP ile veritabanı işlemlerini bu şekilde gerçekleştirdik.

 

 

BENZER MAKALELER

8 Yorum

  1. veri tabanında silme işlemi yaptırdıktan sonra mesela id numarası 1 2 3 4 5 olan verilerden 3.veriyi sildiğimizde tablomda 1 2 4 5 kalıyor.bunu kendiliğinden nasıl düzeltebiliriz?yani 1 2 4 yerine kendiliğinden 1 2 3 yapması için ne yapmam gerekiyor?

    1. veritabanındaki id alanı primary key ve benzersiz bir değer olduğu için , silinen kayıt satırı tamamen gider. tekrardan o kayıtı geri getiremezsiniz. Doğru olan da budur. Her bir kayıtın id’si farklı olmak zorundadır. Ayrıca neden tekrar 1-2-3 şeklinde sıralatmak istiyorsunuz ?

  2. Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Benim bir sorum var, request olarak sayfadan okuduğumuz veriyi veri tabanına kaydediyoruz. Fakat sayfada değişimlik yaparsak o zaman yapılan değişiklik veri tabanına kayıt oluyor bunu nasıl düzeltebilirim,?

  3. Merhaba, öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Bir web sitesi için üye kayıt yapıyorum. Kayıt ol sayfasından kaydolduktan sonra bu veriler veritabanı tablosunda görünmüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim acaba?

  4. Merhaba güzel bir paylaşım kodunuza sağlık.Benim sormak istediğim bir şey var.ASP de veritabanı işlemlerini oluşturdum bunu da bir input button ile tetiklemek istiyorum.Bunu nasıl yaparım?

    Yardımlarınız için teşekkürler.İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.